Vai automašīnas gaisa kondicionieris silda?

Saskaņā ar precīzu terminoloģiju gaisa kondicionēšanas komponenti automašīnā nav tieši atbildīgi par siltuma radīšanu, lai apsildītu automašīnas salonu. Gaisa kondicionēšana pēc tās pamatdefinīcijas galvenokārt ir saistīta ar dzesēšanas un temperatūras regulēšanas procesu, noņemot siltumu no automobiļa salona.

Turpretī automobiļa ventilācija , ko daži cilvēki bieži kļūdaini dēvē par “gaisa kondicionēšanu”, attiecas uz gaisa padeves un apmaiņas sistēmu salonā. Šāda ventilācija bieži vien ietver tā saukto “sildīšanas” funkciju, kuras pamatā ir automobiļa dzinēja darbības radītā siltuma izmantošana.

Braukšanas laikā dzinējs rada siltumu, sadegot degvielai. Daļa no šī siltuma tiek izmantota, lai uzsildītu dzesēšanas šķidrumu dzinēja dzesēšanas sistēmā. Šis šķidrums cirkulē caur sildītāju, kas darbojas kā siltummainis. Šī procesa rezultātā gaiss, ko pūš ventilators, izplūst cauri sildītājam, kur tas tiek sasildīts un novadīts automašīnas salonā.

Tāpēc, kad motors ir ieslēgts, izmantojot ventilācijas funkciju, automašīnas salons tiek apsildīts, izmantojot motora darbības radīto siltumu. Tomēr tas nav tieši saistīts ar gaisa kondicionēšanas komponentiem, kuru galvenā funkcija ir dzesēšana un temperatūras regulēšana, izmantojot dzesēšanas šķidruma iztvaikošanas un kondensācijas procesu slēgtā kontūrā.

Vai automašīnas gaisa kondicionētājs silda?

Daži automobiļi ir aprīkoti ar gaisa kondicionēšanas sistēmu, kas var darboties kā sildītājs. Šāda veida gaisa kondicionēšanas sistēmas sauc par “divu zonu gaisa kondicionēšanu” vai “automātisko gaisa kondicionēšanu”. Tās ļauj regulēt temperatūru automašīnā, gan dzesējot, gan sildot gaisu.

Šajā gadījumā gaisa kondicionēšanas sistēmā tiek izmantoti tie paši komponenti, kas atbild par dzesēšanu, taču reversā režīmā. Šis process ir iespējams, pateicoties īpašam pretvārstam un vadības sistēmai, kas ļauj mainīt siltuma plūsmas virzienu. Divu zonu gaisa kondicionēšana var izmantot sildītāju, lai uzsildītu gaisu pirms tā piegādes uz automobiļa salonu.

Automašīnām, kas aprīkotas ar divu zonu vai automātisko gaisa kondicionēšanas sistēmu, varat iestatīt vēlamo temperatūru, un sistēma pati parūpēsies par tās uzturēšanu – dzesēšanu vai sildīšanu. Ja uz gaisa kondicionēšanas paneļa pamanāt opciju “AUTO”, tas nozīmē, ka sistēma automātiski regulē gaisa kondicionēšanas sistēmas darbību, lai uzturētu jūsu izvēlēto temperatūru automašīnā.

Jāatzīmē, ka ne visos automobiļos šī sildīšanas funkcija ir gaisa kondicionēšanas sistēmas sastāvdaļa. Dažiem vecākiem modeļiem var būt atsevišķa apkures sistēma, kas darbojas neatkarīgi no gaisa kondicionēšanas sistēmas. Tāpēc vienmēr ir vērts pārbaudīt automašīnas specifikāciju un īpašnieka rokasgrāmatu, lai noskaidrotu, kā darbojas tās gaisa kondicionēšanas un apsildes sistēma.

Dažās modernās gaisa kondicionēšanas sistēmās, ko sauc par siltumsūkņiem, ir iespējams mainīt dzesēšanas ciklu, ļaujot gaisu automašīnā sildīt. Šādā gadījumā siltuma un gaisa plūsmas pārvaldīšanai tiek izmantoti tādi gaisa kondicionēšanas komponenti kā kompresors, radiators, iztvaicētājs un kondensators.

Siltumsūkņa sistēmā gaisa kondicionēšanas sistēmā izmanto apgrieztā dzesēšanas cikla principu, kur kondensators darbojas kā iztvaicētājs, bet iztvaicētājs – kā kondensators. Tas ļauj iegūt siltumu no apkārtējās vides un nodot to automašīnas salonā.

Sildīšanas funkcija automobiļa gaisa kondicionēšanas sistēmā ir viens no daudzajiem svarīgajiem elementiem, kas nodrošina komfortablu braukšanas vidi. Lai panāktu efektīvu un lietderīgu automašīnas salona apsildi, gaisa kondicionēšanas sistēma ir jāpiepilda ar atbilstošu gāzi.

Lai veiktu auto gaisa kondicioniera uzpildīšanu pašu spēkiem, varat izmantot gaisa kondicioniera uzpildes komplektu, kurā ir visas nepieciešamās sastāvdaļas. Ja ir gāzes noplūde vai citas problēmas ar automašīnas gaisa kondicioniera hermētiskumu, varat izmantot arī gaisa kondicioniera remonta komplektu. Tas satur gāzi un gaisa kondicionēšanas hermētiķi, kas palīdzēs papildināt aukstuma aģentu un novērst noplūdes gaisa kondicionēšanas sistēmā.